Belka
Wtorek, 16 Lipca 2019   imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sprzątaj po swoim psie

Data publikacji: 2018-05-16, Data modyfikacji: 2018-05-18
A A AWydrukDrukuj  
 
16-05-2018 / środa Sprzątanie po psie to obowiązek każdego opiekuna. Niestety, wciąż wiele osób nie wywiązuje się z tego obowiązku. Jak należy postępować z psimi odchodami? Co grozi nieodpowiedzialnym opiekunom psów?    Wszyscy mieszkańcy naszego miasta chcą bez obaw korzystać z publicznych trawników lub chodników, co niestety wskutek nieodpowiedzialności część właścicieli psów nie sprzątających po swoich pupilach, jest nie możliwe. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze miasto nie będzie wolne od tego ,,śmierdzącego problemu”, przy biernej postawie wszystkich mieszkańców. Właściciele czworonogów to często nasi sąsiedzi, znajomi, którym powinniśmy zwrócić uwagę, że takie zachowanie jest naganne.    Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia czystości i estetyki miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie ludzi oraz samych zwierząt. Psie odchody mogą zawierać szkodliwe bakterie, czy larwy pasożytów.    Najmłodsi są najbardziej narażeni na wszelkiego typu choroby odzwierzęce. Bawiąc się w piaskownicy czy na trawnikach, dzieci mogą łatwo zetknąć się z psimi odchodami.Co więcej, dzieci mają nawyk wkładania do buzi brudnych rączek. Właśnie dlatego, należy sprawdzać, czy zwierzę nie pozostawiło nigdzie swoich nieczystości.    W sklepie zoologicznym lub w sklepie z asortymentem dla zwierząt można dostać akcesoria ułatwiające sprzątanie po psie. Często są to gotowe zestawy z woreczkami na psie odchody, rękawiczkami, łopatką czy zbieraczką. Pozwalają na skuteczne usunięcie nieczystości przy jednoczesnym zachowaniu higieny.    Najlepszą metodą na posprzątanie psiej kupy jest zapakowanie jej w woreczek biodegradowalny i wyrzucenie do kosza ulicznego na odpady zmieszane.     Obowiązek sprzątania po psie został uregulowany w § 15 ust. 2 Uchwały Nr XXXV/242/2017 Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim z dnia 26.07.2017r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Opole Lubelskie, który nakazuje ,,bezzwłoczne usuwanie, przez właścicieli zwierząt, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.”    Podstawą prawną do wyciągnięcia konsekwencji karnych względem właścicieliza zaniedbywanie tego obowiązku stanowi art. 145 Kodeksu wykroczeń, z którego wynika, że ,,kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych...”.

Pełna treść wiadomości na: 1028 at opolelubelskie.pl
UM Opole Lubelskie, Źródło artykułu: opolelubelskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     
    Polecane

    DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

     
    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    opolski lubelskie

    Powiat opolski - powiat w Lubelszczyźnie mający siedzibę w Opolu Lubelskim. Zaliczamy do niego gminy: Opole Lubelskie, Poniatowa, Chodel, Józefów nad Wisłą, Karczmiska, Łaziska, Wilków.

    Powiat cechuje się typowo rolniczym charakterem. Jego gospodarka opiera się na przemyśle związanym z przetwarzaniem tego, co urodzi ziemia, czyli owoców, warzyw i chmielu.

    Oko cieszy środowisko naturalne. Wąwozy dochodzące do kilku kilometrów długości i sięgające nawet 25 metrów wgłąb terenu, spotkamy we Wrzelowieckim Parku Krajobrazowym. To nie wszystko, park posiada bowiem urozmaiconą rzeźbę terenu. Napotkamy w nim wydmy, wypełnione torfem niecki, a także będziemy mieli okazję przyjrzeć się rzadkim gatunkom roślin. W drugim z parków – Kazimierskim Parku Krajobrazowym natkniemy się na jedną z atrakcji, których niewiele w naszym kraju. Mowa o utworzonej w 1992 roku Strefie Ochrony Źródliskowej Rzeki Jaworzanki.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola