Belka
Wtorek, 28 Maja 2024   imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Burmistrz Opola Lubelskiego z wotum zaufania i absolutorium

Data publikacji: 2019-06-18, Data modyfikacji: 2019-06-19
A A AWydrukDrukuj  
 
18-06-2019 / wtorek 18 maja 2019 r. odbyła się sesja Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim, podczas której radni podjęli uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu gminy za 2018 r. Sesje absolutoryjne, odbywające się w tym roku w urzędach wszystkich miast i gmin w Polsce, przyniosły ze sobą pewne nowości. Najważniejszą jest to, że władze samorządowe po raz pierwszy musiały podczas takiej sesji zaprezentować „Raport o stanie Gminy” oraz przeprowadzić dwa glosowania. Jest to efekt znowelizowanych w 2018 r. przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Nakłada ona na organ władzy wykonawczej (wójt lub burmistrz, starosta, marszałek) obowiązek, aby co roku do 31 maja przedstawić radzie raport, w którym podsumuje swoją działalność w poprzednim roku. W szczególności ma omówić realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu. Podczas debaty nad tym dokumentem głos mogą zabierać zarówno radni jak i mieszkańcy - zgodnie z nowymi przepisami - członkowie rady mogą mogli zabierać głos bez ograniczeń czasowych. Już po debacie odbywa się głosowanie nad wotum zaufania. Drugie głosowanie dotyczy udzieleniu Burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za ostatni rok i również jest poprzedzone dyskusją. Absolutorium to potwierdzenie przez Radę Miejską, że ubiegłoroczny budżet został wykonany w sposób prawidłowy, zgodny z prawem i wszelkimi wymaganymi procedurami. Absolutorium odnosi się wyłącznie do działalności burmistrza w aspekcie wykonania budżetu. Zanim dojdzie do głosowania nad udzieleniem bądź nieudzieleniem absolutorium, konieczne jest przeprowadzenie określonej procedury. Analizę pod względem formalno-prawnym i legalności przeprowadza organ nadzoru – Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, a analizę pod względem celowości przeprowadza Rada Miejska. Zarówno RIO jak i Rada Miejska swoją opinię wydaje w oparciu o sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za poprzedni rok. Zarówno Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim jak i Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie sprawozdanie roczne z wykonania budżetu Gminy Opole Lubelskie za rok 2018 oceniły pozytywnie.  Zgodnie z procedurą, RIO opiniuje także wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej o udzielenie Burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Wniosek ten także został zaopiniowany pozytywnie. Na sesji absolutoryjnej obecnych było  14 radnych. Za udzieleniem absolutorium i wotum zaufania Burmistrzowi głosowali wszyscy. Nikt nie wstrzymał się od głosu i nikt nie był przeciw. Do pobrania: ZałącznikWielkość raport_o_stanie_gminy_2018.pdf1.98 MB

Pełna treść wiadomości na: 1450 at opolelubelskie.pl
UM Opole Lubelskie, Źródło artykułu: opolelubelskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  opolski lubelskie

  Powiat opolski - powiat w Lubelszczyźnie mający siedzibę w Opolu Lubelskim. Zaliczamy do niego gminy: Opole Lubelskie, Poniatowa, Chodel, Józefów nad Wisłą, Karczmiska, Łaziska, Wilków.

  Powiat cechuje się typowo rolniczym charakterem. Jego gospodarka opiera się na przemyśle związanym z przetwarzaniem tego, co urodzi ziemia, czyli owoców, warzyw i chmielu.

  Oko cieszy środowisko naturalne. Wąwozy dochodzące do kilku kilometrów długości i sięgające nawet 25 metrów wgłąb terenu, spotkamy we Wrzelowieckim Parku Krajobrazowym. To nie wszystko, park posiada bowiem urozmaiconą rzeźbę terenu. Napotkamy w nim wydmy, wypełnione torfem niecki, a także będziemy mieli okazję przyjrzeć się rzadkim gatunkom roślin. W drugim z parków – Kazimierskim Parku Krajobrazowym natkniemy się na jedną z atrakcji, których niewiele w naszym kraju. Mowa o utworzonej w 1992 roku Strefie Ochrony Źródliskowej Rzeki Jaworzanki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola